סיפור החודש – אליהו אריאלי

אליהו אריאלי נולד בתוניס בשנת 1931. אליהו הינו הבן הצעיר במשפחה בת 9 נפשות. הוא נולד מנישואיה השניים של אימו, לאחר שהתאלמנה מבעלה הראשון שהיה מבוגר מאוד. לאליהו יש שישה אחים שגדולים ממנו ושהוא סבל מנחת זרועם לא פעם.
אליהו התייתם מאביו בגיל 4. אחיו הגדולים נאלצו לצאת לעבוד על מנת לפרנס את המשפחה. בזכותם הוא יכול היה להמשיך בלימודיו עד לפטירתו של האח הגדול מתאונת עבודה.
אליהו חלם להיות נגר או חשמלאי אך אימו התעקשה שילמד מכונאות רכב. כאשר הבינה כי לבנה אין הכישורים לכך היא הוציאה אותו מבית הספר ושלחה אותו ללמוד.
אליהו מספר כי ע"פ החוק בתוניס אדם בוגר הוא מי שמלאו לו 21 ויום. עד אז אין לו זכות להביע את דעתו והוריו הם אלה שמחליטים עליו. כך למעשה נמנע ממנו לצאת ללימודים באנגליה על  חשבון הסוכנות היהודית כשהיה בן 19 והוא נאלץ לעבוד כסנדלר. אליהו לא הסתפק בעבודה כסנדלר היה הולך בערבים למפגשים של בני עקיבא. שם למד יהדות, ציונות ועברית. במקביל למד ללמוד הנהלת חשבונות ללא ידיעת אימו.
לקראת גיל 21 קיבל הזדמנות נוספת מהסוכנות היהודית, להגיע לארץ ישראל וללמוד הוראה והדרכה. הפעם, הבינה אימו כי אין ביכולתה למנוע ממנו לנסוע ואפשרה לו להוציא דרכון. 
אליהו הצעיר הגיע לירושלים ולמד במכון חזקיהו הוראה, פסיכולוגיה ועוד.
כשחזר לתוניס לחצה עליו אימו להתחתן כדי "שתוכל לזכות ולראות אותו בחופתו", אליהו מספר כי לאחר החתונה האם ביקשה מאשתו מזל לומר לאליהו שהיא בהריון כדי למנוע ממנו לחזור לישראל. מזל, שהייתה ציונית לא פחות ממנו סיפרה לו על המזימה של חמותה ושניהם החליטו לעלות לארץ ביום הולדתו העשרים ושלושה, הגיעה אליהו יחד עם אשתו מזל לארץ ישראל.
הזוג הצעיר עבר תלאות ועוני. הם התגוררו במעברה וניסו לעבוד בחקלאות אך נכשלו. אליהו פנה אל משרד הפנים וביקש לעבוד בהוראה. הוא קיבל משרת מורה בקרית גת, ועבר עם אשתו להתגורר בעיר. הוא עבד כמורה מספר שנים ואז עבר להיות מנהל חשבונות בעירייה עד לגיל הפנסיה.
בשנת 2011 החליט בהמלצת ילדיו לעבור לירושלים. יחד עם בנו הם הגיעו אל בית האבות נווה הורים. אליהו התלהב מאוד מהמקום ומהעובדה כי הוא יתגורר בסמוך לדירת בנו.
אליהו מספר כי הוא מאושר להתגורר במקום ומרגיש שנפלה בחלקו זכות.
כיום אליהו אב גאה לשבעה ילדים, סב לעשרים נכדים ושנים עשר נינים. הוא מתגורר בנווה הורים, משתתף בפעילויות ושמח בחלקו.

 
מעלה זאב 3, פינת שדרות ש"י עגנון, ירושלים | טלפון: 6403333 - 02 | דוא"ל: nvehorim@zahav.net.il

בית אבות נווה הורים